Home » GALERIA » Dożynki, dożynki, dożynki…

Dożynki, dożynki, dożynki…

IMG_0031

Rok 2015 w rolnictwie należy uznać za wyjątkowy z powodu dawno nie notowanych  długotrwałych, bezdeszczowych upałów, które doprowadziły do suszy i dużych strat w plonach dotyczących szczególnie kukurydzy, ziemniaków oraz kolejnych pokosów traw. Wyjątkowo też bo aż trzykrotnie mieszkańcy naszej miejscowości obchodzili w tym roku święto plonów czyli popularne dożynki.Na 6-go września ks. proboszcz ogłosił dożynki parafialne. We mszy św. dziękczynnej udział wzięły delegacje z wieńcami z trzech miejscowości: Łupiny, Śmiary oraz Mroczki. O to, by nasz wieniec powstał i pojawił się na uroczystości zadbały nieocenione i niezawodne kobiety z koła gospodyń, zaś zaszczytu i obowiązku zaniesienia wieńca przed ołtarz podjęły się małżeństwa: Aneta i Jan Krasuscy oraz Elżbieta i Tadeusz Pogonowscy.

Dwa dni później, 8-go września odbyły się dożynki diecezjalne w Woli Gułowskiej. Obowiązek reprezentowania dekanatu domanickiego przypadł w tym roku parafii Jastrzębie – Śmiary a ks. proboszcz wskazał na Mroczki. Na uroczystości, z wieńcem, udała się delegacja w składzie: Barbara i Antoni Chromińscy, Barbara i Zdzisław Oknińscy oraz Agnieszka Krasuska.
Dożynki gminne odbyły się 20-go września, także na terenie naszej parafii. Poprzedziła je msza św. w kościele parafialnym sprawowana przez ks. proboszcza Sławomira Groszka, następnie delegacje z wieńcami i uczestnicy przeszli korowodem na boisko sportowe w Śmiarach. Korowód dożynkowy poprowadzili starostowie – Adam Biernacki ze Śmiar i Ewa Jastrzębska z Daćbogów. Tu impreza trwała do godzin wieczornych: przemówienia, występy artystyczne, odznaczenia zasłużonych rolników, konkurs wieńców, na koniec pokaz sztucznych ogni. Wójt gminy p.Krzysztof Kryszczuk oraz przewodniczący Rady Gminy p. Tomasz Dąbrowski zaprosili wielu gości, z obecnych pozwolę sobie wymienić najważniejszych – to posłowie na Sejm RP: p. Krzysztof Tchórzewski i p. Krzysztof Borkowski. Zwycięzcą wśród wieńców okazał się ten przyniesiony przez połączone siły Plut i Daćbogów, imprezę poprowadzili pracownicy GOK Wiśniew: Paweł Ksionek i Michał Kryszczuk,  szczegółowa relacja na stronie gminy Wiśniew, a zdjęcia ze wszystkich dożynek można obejrzeć w galerii.
Share Button

DODAJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong><<wrz 2021>>
PWŚCPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:

    No events
  • RSS
  • Facebook
  • Google+